Obecnie ciężko wyobrazić sobie przestrzeń miejską bez takich elementów jak kosze na śmieci, stojaki na rowery czy też ławki parkowe. Obiekty małej architektury miejskiej nie wyróżniają się swoim wyglądem, ale wpływają na komfort życia wszystkich mieszkańców. Zazwyczaj mają praktyczne funkcje, ale mogą też służyć jako dekoracyjne detale na placach czy skwerach. Czym wyróżniają się ławki? Dlaczego warto brać je pod uwagę podczas projektowania przestrzeni publicznej? Dowiedz się, dlaczego ławki miejskie stały się istotną częścią wszystkich miast.
Mała architektura miejska – czym jest?
Elementy użytkowe, które mają określoną funkcję w życiu mieszkańców danego obszaru, określa się mianem małej architektury miejskiej. Są to przedmioty, na które zazwyczaj nie zwraca się uwagi. Jeśli natomiast brakuje ich w przestrzeni publicznej, to odczuwa się dyskomfort i wykluczenie. Można więc powiedzieć, że są to mocno niedoceniane obiekty, do których zalicza się m.in.:
- ławki miejskie,
- stojaki na rowery,
- kosze na śmieci,
- donice,
- osłony na drzewa.
Odpowiednio zaprojektowane elementy małej architektury miejskiej wzbogacają przestrzeń, ale także wpływają pozytywnie na komfort życia mieszkańców – pomagają w utrzymaniu porządku, organizują otoczenie i zapewniają miejsce do relaksu.
Ławki na osiedlach – jakie mają znaczenie?
Dużą zaletą ławek miejskich jest ich estetyczny wygląd. Obecność tego typu obiektów sprawia, że dany teren wydaje się bardziej uporządkowany. Ławki mogą być idealnie dopasowane do przestrzeni, w której się znajdują. W parkach najczęściej stosuje się drewniane siedziska wpisujące się w naturalny krajobraz. Z kolei na chodnikach i osiedlach coraz częściej można zobaczyć ciekawe i nowoczesne modele np.:
- ławki żeliwne,
- ławki drewniane ze stalowym stelażem,
- ławki stalowe malowane proszkowo,
- ławki kompozytowe.
Dobrze dobrane obiekty architektury miejskiej odgrywają istotną rolę w organizacji przestrzeni. Co więcej, tworzą przyjazną atmosferę, która sprzyja odprężeniu się w ciągu dnia. Z tego powodu obecność ławek w mieście jest wyjątkowo ważna.
Jakie korzyści przynoszą ławki parkowe?
Oprócz wpływu na przestrzeń publiczną istotną funkcją ławek miejskich jest zapewnienie komfortu mieszkańcom. Dotyczy to zwłaszcza starszych osób, które potrzebują przystanku na regenerację podczas spaceru lub załatwiania spraw w centrum miasta. Na ławeczkę można udać się też w celu przeczytania książki lub zwykłego leniuchowania.
Ławki parkowe i miejskie tworzą też znakomite miejsce do prowadzenia rozmów czy pracy na świeżym powietrzu. Przebywanie w malowniczych parkach lub na estetycznych skwerach w ciepłe dni może być znacznie przyjemniejsze niż siedzenie w domu.
Ławki miejskie – czym powinny się charakteryzować?
Najważniejszymi kwestiami przy wyborze ławek miejskich są estetyczny styl oraz solidne wykonanie. Zazwyczaj obiekty architektury miejskiej dopasowuje się do przestrzeni. Dlatego warto mieć przygotowany projekt, który zostanie zweryfikowany, a następnie zatwierdzony przez osoby odpowiadające za plan danego obszaru.
Bardzo ważnym kryterium jest też rozmiar mebla. W tej kwestii duże znaczenie ma oparcie lub jego brak. Zrezygnowanie z tego elementu sprawia, że cały obiekt jest mniejszy. Taki zabieg powoduje jednak, że siedzisko nie jest tak wygodne, jak w przypadku ławki z oparciem.
Jakich materiałów używa się do konstrukcji ławek miejskich?
Przy zakupie ławek parkowych lub miejskich dużo czasu poświęca się na wybór odpowiednich materiałów. To właśnie one wpływają na jakość wykonania i funkcjonalność obiektu. Niekwestionowanym klasykiem jest drewniana ławka, którą zabezpiecza się specjalnymi preparatami. Tego rodzaju meble wykorzystywane są przede wszystkim w parkach i na skwerach.
W przypadku ławek miejskich coraz częściej stawia się na metalowe konstrukcje. Ich nowoczesny, industrialny wygląd wpisuje się świetnie w architekturę miast. Trzeba też zaznaczyć, że metal jest wyjątkowo odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Wadą tych obiektów jest przede wszystkim zmniejszony komfort siedzenia. Zimny metal z pewnością nie jest tak przyjemny, jak drewno.
Jak powstaje ławka miejska?
Początkiem przygotowania każdej ławki miejskiej jest oczywiście projektowanie. Obecnie dostępnych jest wiele ciekawych modeli, które wykonane są z najwyższej jakości materiałów. Aby zapewnić całej konstrukcji stabilność, wykorzystuje się tworzywa o certyfikowanej klasie wytrzymałości. Główny etap produkcji polega na przycinaniu wszystkich elementów i składaniu ich przy pomocy śrub. Na samym końcu ławki miejskie są zabezpieczane specjalnymi lakierami i malowane. Dzięki temu można mieć pewność, że meble nie zostaną uszkodzone nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych.