Malowanie na mokro
W swojej ofercie oprócz malowania proszkowego mamy malowanie na mokro farbami płynnymi. Stosowana przez nas metoda malowania przypomina malowanie proszkowe, głównie dzięki technologi pistoletu natryskowego - elektrostatycznego firmy GRACO.
Doskonała jakość natrysku oraz specjalnie zaprojektowane głowice rozpylające i dysze, zapewniają wysoką jakość wykończenia podczas każdego natryskiwania oraz powtarzalność (bez zacieków jak to się zdarza w przypadku malowania tradycyjnymi pistoletami). Ta metoda zapewnia nam dobre zabezpieczenie antykorozyjne poprzez malowanie wstępne farbą podkładową i nawierzchniową. Na życzenie klienta malujemy farbami wodnymi lub olejowymi, również według wzornika RAL.
- Długość maksymalna elementu 5000 mm
- Szerokość maksymalna elementu 400 mm
- Wysokość maksymalna elementu 1300 mm
- Waga maksymalna pojedynczego elementu 200 kg
Technik lakierowania jest co najmniej kilka. Dwie najpopularniejsze to lakierowanie na mokro oraz na sucho. Ta pierwsza sprawdza się idealnie przy malowaniu nowych lub mało używanych elementów. Jest to spowodowane tym, że na takie powierzchnie nie trzeba nakładać szpachli. Firma Konstalmet stosuje metodę, która przypomina malowanie proszkowe. Używamy technologii pistoletu do natryskiwania elektrostatycznego. Sprawdź, na czym polega cały proces lakierowania na mokro i jakie są jego efekty.
Dowiedz się więcej
Przygotowanie do malowania na mokro
Czynności przygotowawcze nie różnią się wiele od tych, które są stosowane przy innych typach lakierowania. Pierwszym w kolejności procesem jest odtłuszczenie powierzchni. Używa się do tego zmywaczy dostosowanych do lakieru, który zostanie naniesiony. Zazwyczaj producenci farb mają swoje zmywacze. Warto z nich korzystać, gdyż mieszanie poszczególnych produktów różnych producentów może skutkować nieprzewidzianymi efektami. Jakiekolwiek błędy popełnione na tym etapie mogą spowodować wady lakiernicze gotowej powierzchni.
Jak przebiega lakierowanie na mokro?
Malowanie elektrostatyczne na mokro polega na skierowaniu rozpylonych, naładowanych elektrostatycznie, cząstek farby w kierunku uziemionego elementu. Podczas natrysku drobinki farby płynnej są naładowane ujemnie przez prąd o stałym napięciu i natężeniu. Z kolei obiekt stanowi elektrodę dodatnią, co jest skutkiem uziemienia. W ten sposób wytwarza się pole elektrostatyczne między dyszą pistoletu malarskiego i malowanym detalem. Dzięki temu naładowane cząstki farby przemieszczają się wzdłuż linii sił pola wprost na powierzchnię materiału.
Malowanie na mokro konstrukcji stalowych o niewielkich rozmiarach może być przeprowadzone tylko z jednej strony. Jest to spowodowane tym, że pole elektrostatyczne obejmuje cały przedmiot i farba natryskiwana jest w każdym miejscu. W ten sposób drobinki kierowane są nawet w najmniejsze zakamarki i trudno dostępne obszary. W przypadku większych części wytworzone pole może okazać się za słabe, przez co konieczne będzie lakierowanie z obu stron.
Co oznacza malowanie mokro na mokro?
Terminem „mokro na mokro” określa się lakierowanie odpowiednio przygotowanej powierzchni kolejnymi warstwami gruntów, podkładów, kolorów bazowych i lakierów bezbarwnych. Pomiędzy nałożeniem każdej warstwy zachowuje się odstęp czasowy na odparowanie. Technologia ta została opracowana z myślą o ograniczeniu zanieczyszczenia środowiska. Przy jej stosowaniu wydziela się dużo mniej szkodliwych substancji niż przy tradycyjnych, przestarzałych sposobach lakierowania. Malowanie mokro na mokro skraca też znacznie czas malowania. Nie ma potrzeby szlifowania, a sama farba schnie bardzo szybko.
Zalety lakierowania na mokro
Na rynku dostępne są różne rodzaje farb przeznaczonych do malowania na mokro. Każda z nich ma inne właściwości. Niektóre z nich umożliwiają uzyskanie lepszej powieki ochronnej od drugich. Firma Konstalmet stosuje tylko sprawdzone środki. Lakierowanie na mokro przy ich użyciu jest wyjątkowo wydajne i dokładne. Dzięki temu wybranie naszych usług może okazać się dużą oszczędnością. Ta metoda malowania jest też bardzo uniwersalna. Doskonale sprawdza się w przypadku elementów wielokolorowych. Dodatkowo malowana w ten sposób powierzchnia charakteryzuje się bardzo estetycznym wyglądem.
Sprzęt do malowania na mokro
Bez problemu można znaleźć co najmniej kilkunastu producentów sprzętu do natrysku elektrostatycznego. Malowanie na mokro konstrukcji stalowych wymaga jednak wykorzystania urządzeń dostosowanych pod kątem procesu technologicznego. Znaczenie ma tutaj rodzaj pompy podającej materiał i kompatybilność z używanymi farbami. W zależności od rodzaju proces ładowania farby może odbywać się w generatorze lub w pistolecie.
Firma Konstalmet stosuje pistolet do natryskiwania elektrostatycznego najwyższej jakości. Specjalnie zaprojektowane głowice i dysze zapewniają najwyższą jakość wykończenia. Dzięki tej technologii na malowanym przedmiocie nie powstają żadne zacieki, co jest częstym problemem przy używaniu tradycyjnych pistoletów. Dodatkowo nałożone warstwy zapewniają dobre zabezpieczenie antykorozyjne. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.