W obróbce metali i innego rodzaju materiałów ważne jest nie tylko dopasowanie wymiarów, ale także estetyczne wykończenie elementów. Na powierzchni nie mogą być widoczne żadne zarysowania, zadrapania czy obicia. W tym celu stosuje się specjalne metody obróbki, do których zalicza się szkiełkowanie. Jak sama nazwa wskazuje, szkło wykorzystywane jest w charakterze ścierniwa. Za jego pomocą oczyszcza się i wygładza powierzchnię danego przedmiotu. Dowiedz się, jak dokładnie przebiega ten proces i sprawdź, jakie są jego największe zalety.
Na czym polega szkiełkowanie?
Powierzchnia metalowych elementów po szkiełkowaniu ma być gładka i błyszcząca. Proces ten znacznie zwiększa odporność na osadzanie się różnych pyłów, kurzu i brudu. Dzieje się tak dlatego, że w materiale zamykane są tzw. mikropory. Dzięki temu element ulega utwardzeniu, przez co zanieczyszczenia do niego nie przylegają.
Szkiełkowanie przeprowadza się przy pomocy specjalnej maszyny nazywanej piaskarką. Konieczne jest także odpowiednio dobrane ścierniwo. Musi ono być dopasowane przede wszystkim do powierzchni elementu, ale także oczekiwanego efektu. Sam proces polega na umieszczeniu materiału w specjalnej kabinie, gdzie oczyszcza się go przy użyciu sprężonego powietrza ze szklanymi kulami.
Jak przygotować powierzchnię metalu do szkiełkowania?
Wszystkie części, które mają zostać poddane szkiełkowaniu, należy najpierw dokładnie oczyścić. Brudne od smaru elementy silników czy innych komponentów muszą być umyte, aby ścierniwo mogło wszędzie dotrzeć. Warto zaznaczyć, że czyszczenie dotyczy też metali, które dopiero wyszły z produkcji. Również one mogą być pokryte różnymi tłustymi substancjami, które wpływają na jakość obróbki.
Niektóre elementy trzeba zabezpieczyć przed szkiełkowaniem w celu ochrony obrabianej powierzchni. Dotyczy to w szczególności delikatnych części silników takich jak cylindry, gwinty czy komory. Takie działanie zapewnia, że ścierniwo nie dostanie się w różne zakamarki.
Od czego zależy jakość szkiełkowania?
Szkiełkowanie pozwala na uzyskanie gładkiej powierzchni materiałów takich jak aluminium, stal, a także innych tworzyw. Efekt zależny jest jednak od kilku istotnych czynników.
- Jakość ścierniwa – gwarantuje lepszą obróbkę, mniej się pyli i jest bardziej wydajne.
- Ciśnienie robocze dyszy – musi być dobrane do materiału i zamierzonego efektu. Czyszczenie wymaga większego ciśnienia, a wygładzanie mniejszego.
- Struktura i kształt ścierniwa – mieszanie się różnych cząsteczek może spowodować niezamierzone efekty.
- Kąt strumienia powietrza – pozwala na zachowanie odpowiednich wymiarów niskotolerowanych.
- Umiejętności operatora – doświadczenie i wprawa gwarantują wysoką powtarzalność procesu.
Kiedy stosuje się proces szkiełkowania?
Metoda szkiełkowania wykorzystywana jest przede wszystkim do renowacji używanych elementów metalowych. Innym zastosowaniem jest obróbka surowych powierzchni wykonanych z takich materiałów jak aluminium, stal nierdzewna i kwasoodporna oraz inne metale szlachetne. Ze względu na właściwości tego procesu szkiełkowanie bardzo często wykorzystuje się do podzespołów silników.
Obróbka powierzchni stali nierdzewnej, aluminium i innych metali stosowana jest też w przemyśle produkcyjnym. Szkiełkowanie to doskonały sposób na utwardzanie konstrukcji. Tego rodzaju usługa zapewnia też efekt czystej i błyszczącej powierzchni.
Jaka jest cena szkiełkowania aluminium i innych metali?
Trzeba jasno powiedzieć, że szkiełkowanie jest jedną z droższych metod oczyszczania. Główną przyczyną jest wysoka cena materiału wykorzystywanego w tym procesie. Do usługi należy też doliczyć podstawowe czyszczenie. Ostateczny koszt jest jednak usprawiedliwiony efektem, który jest bardzo satysfakcjonujący. Warto więc rozważyć skorzystanie z tego rodzaju obróbki.