Mogłoby się wydawać, że zaśmiecanie ulic, skwerów czy parków jest problemem łatwym do rozwiązania. Niestety zanieczyszczanie miejsc publicznych jest coraz częściej przedmiotem debat i spotkań osób zarządzających daną przestrzenią. Czy istnieją skuteczne sposoby na zmniejszenie ilości odpadów w miastach? Jak można zadbać o wspólne otoczenie? Sprawdź, co zrobić, aby zapewnić czystość na osiedlach i w centrach miast.
Wyrzucanie śmieci na ulicę — jak temu zapobiec?
Warto zaznaczyć, że prawo w Polsce reguluje kwestię zaśmiecania miejsc publicznych takich jak trawniki, parki, ulice czy skwery. Kodeks wykroczeń określa kary przewidziane za popełnienie tego wykroczenia. Wyrzucanie odpadów w miejscach, które nie są do tego przeznaczone, może więc wiązać się z mandatem. Nagana jest często wyższa, niż się wydaje, ponieważ sięga nawet 500 złotych.
Niestety, mimo wprowadzonych przepisów zabraniających śmiecenia w miejscach publicznych sytuacja w miastach nie ulega znacznej poprawie. Ustalenie personaliów osoby, która popełnia takie wykroczenie, jest często niemożliwe. Ciężko jest więc nałożyć grzywnę i zmotywować do poprawy zachowania. Konieczne jest więc wprowadzenie innych rozwiązań, które wspomogą kary pieniężne.
Akcje społeczne — czy to skuteczny sposób?
Nie da się ukryć, że edukacja od najmłodszych lat ma ogromne znaczenie w kształtowaniu właściwych społecznie zachowań. Przeprowadzanie akcji na temat ekologii, dbania o środowisko i funkcjonowania we wspólnej przestrzeni może być skutecznym sposobem na wyrobienie dobrych nawyków. Trzeba jednak zaznaczyć, że wprowadzenie widocznych zmian w tym przypadku wymaga czasu.
Zaśmiecanie ulic — jak rozwiązać ten problem?
W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest jednak to najprostsze. Montaż wystarczającej liczby koszy na śmieci może być skutecznym sposobem na zapewnienie porządku w miejscach publicznych. Odpady zazwyczaj gromadzą się w przypadkach, kiedy w pobliżu nie ma żadnego pojemnika. Najczęściej są to opakowania po przekąskach i napojach. Można więc stwierdzić, że największe zapotrzebowanie na śmietniki jest w okolicach lokali gastronomicznych.
Problem zaśmiecania pojawia się jednak również w miejscach, w których zamontowano już specjalne pojemniki. W takich przypadkach warto przyjrzeć się ich rozmieszczeniu. Często zdarza się, że jeden kosz na śmieci stoi cały czas pusty, a z innego wypadają odpady. Duże znaczenie ma więc odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. Wystarczająca liczba śmietników i ich właściwe ustawienie sprawią, że problem nie będzie już tak doskwierał mieszkańcom.
Rodzaje koszy na śmieci — jakie wybrać?
Obecnie oferta miejskich koszy na śmieci jest bardzo szeroka. W naszym asortymencie można znaleźć wysokiej jakości pojemniki wykonane z wytrzymałych, solidnych materiałów odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Wszystkie modele nie są też podatne na korozję, dzięki czemu sprawdzają się nawet w ekstremalnych warunkach. Najczęściej wybierane produkty to m.in.:
- kosze metalowe,
- kosze wolnostojące,
- kosze retro,
- kosze betonowe,
- kosze do segregacji,
- kosze na psie nieczystości.
Wybór kosza na śmieci powinien zależeć przede wszystkim od miejsca, w którym ma się znaleźć. W przypadku parków i innych terenów zielonych najlepiej sprawdzają się stylizowane modele metalowe. Wyjątkowo przydatne są też pojemniki do segregacji odpadów i na psie nieczystości. Znacznie ułatwiają one utrzymanie miejsc publicznych w dobrym stanie.
Mała architektura miejska — jak dopasować kosze na śmieci do otoczenia?
Miejskie kosze na śmieci mają przede wszystkim zapewniać czystość w przestrzeni publicznej. Nie można jednak zapominać, że powinny przy tym być dopasowane do otoczenia, w którym się znajdują. Trzeba zwrócić uwagę na to, aby nie utrudniały przemieszczania się po chodnikach i ścieżkach. Ogromne znaczenie ma też wygląd pojemników na odpady. W centrach miast można postawić na betonowe kosze, które wpisują się w surową estetykę. Dostępne są też jednak modele wykonane z metalu czy plastiku. Bez problemu można więc znaleźć pojemniki na odpady dopasowane do otoczenia.