W obróbce materiałów najważniejszym czynnikiem jest precyzja ruchów, która determinuje dokładne odwzorowanie pożądanych wymiarów. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, trzeba zastosować nowoczesne maszyny sterowane komputerowo. Obecnie najbardziej zaawansowaną technologią jest cięcie laserem. Co warto wiedzieć o tej metodzie? Dlaczego jest to najlepsze wyjście podczas wykańczania detali? Dowiedz się, jakie materiały można ciąć laserem i sprawdź, czy warto skorzystać z takiej usługi.
Laserowe cięcie — na czym polega?
Wycinanie wcześniej zaprojektowanych kształtów za pomocą tej nowoczesnej technologii odbywa się przez interakcję między gorącym promieniem lasera i obrabianym przedmiotem. W zależności od wykorzystywanego urządzenia cały proces może być przeprowadzany jedną z trzech metod — spalania, stapiania lub sublimacji. Po włączeniu maszyny dany element nagrzewany do momentu, w którym ulega rozdzieleniu i odparowaniu. Promień lasera całkowicie przenika materiał, dzięki czemu krawędzie nie wymagają późniejszej obróbki. Jest to gwarancja wysokiej jakości w wykonywaniu różnych produktów, nawet tych o skomplikowanych kształtach.
Cięcie laserem — o czym warto wiedzieć?
Nowoczesne technologie gwarantują niespotykaną wcześniej precyzję obróbki różnych elementów i detali. Mechaniczne metody nie mogą zagwarantować takich rezultatów. Trzeba jednak pamiętać, że ich obsługa wymaga odpowiedniego wyszkolenia i praktyki. Warto więc skorzystać z usług profesjonalnych zakładów takich jak firma Konstalmet. Nasi specjaliści zadbają o dokładność wykonania każdego projektu.
Jakie są zalety cięcia laserowego?
Istotnym plusem cięcia laserem jest to, że nie wymaga ono dodatkowej obróbki krawędzi. Dzięki temu jest bardzo efektywne i pozwala zaoszczędzić czas. Sprawdza się więc świetnie przy dużych zamówieniach, w których liczy się szybkie tempo produkcji. Co więcej, cały proces cięcia może być przez to bardziej ekonomiczny, zwłaszcza jeśli elementy mają skomplikowane i nieregularne kształty.
Równie ważne jest to, że cięcie laserowe obciąża termicznie tylko mały fragment obrabianego przedmiotu. Szczelina cięcia jest niewiele szersza od promienia lasera, dzięki czemu nawet najdrobniejsze detale są idealnie odwzorowane. W przypadku metod mechanicznych wymagałoby to czasochłonnej pracy wykończeniowej.
Do czego wykorzystuje się cięcie laserem?
Jeśli chodzi o to, jakie materiału można ciąć laserowo, to przedział ten jest naprawdę szeroki. Zazwyczaj są to różnego rodzaju metale — stal, aluminium itd. Stosowane są one w wielu branżach od mechaniki samochodowej po przemysł lotniczy. Cięciu laserowemu podlegają też jednak tkaniny zarówno naturalne, jak i te sztuczne. Można więc bez problemu dokładnie obrabiać materiały takie jak bawełna, jedwab, len, koronka czy poliester. Niezależnie od tworzywa cięcie laserowe pozwala uzyskać precyzyjnie odwzorowany kształt z doskonale zarysowanymi krawędziami. Poza wyżej wymienionymi materiałami do obróbki laserowej świetnie nadają się też:
- drewno,
- skóra,
- karton,
- korek,
- różne rodzaje plastiku,
- papier biały oraz kolorowany,
- metale szlachetne.
Obróbka laserem — jakich materiałów nie należy ciąć?
Trzeba zaznaczyć, że istnieją też materiały, których pod żadnym pozorem nie należy obrabiać za pomocą lasera. Ze względu na zawarte w nich składniki chemiczne grawerowanie lub cięcie za pomocą tego urządzenia może być niebezpieczne. W niektórych przypadkach może dojść do uwolnienia niebezpiecznych gazów lub pyłów. Najbardziej niebezpieczne dla człowieka są takie tworzywa jak:
- skóra oraz sztuczna skóra z zawartością chromu (VI),
- tlenek berylu,
- włókna węglowe,
- materiały zawierające chlorowce,
- polichlorek winylu (PVC),
- butyral poliwinylu (PVB),
- politetrafluoroetylen (PTFE/teflon),
- materiały zawierające żywice epoksydowe i fenolowe.
Aby zadbać o bezpieczeństwo, w przypadku tych tworzyw stosuje się inne metody obróbki. Szczególną ostrożność należy zachować też w przypadku materiałów zawierających:
- chrom,
- miedź,
- ołów,
- mangan,
- kobalt,
- nikiel.
Warto zawsze zapytać producenta o dokładny skład wykorzystywanych produktów. Wtedy można mieć pewność, że obróbka laserem będzie w pełni bezpieczna zarówno dla użytkownika, jak i urządzenia laserowego.