Gratowanie detali, wyoblanie krawędzi

Sygnet Konstalmet

 W naszym parku maszynowym znajduje się uniwersalne urządzenie do gratowania i wyoblania krawędzi oraz szlifowania, satynowania i polerowania płaszczyzn. Ta wielofunkcyjna maszyna firmy Costa umożliwia Klientom, którzy korzystają z naszej oferty cięcia laserowego lub cięcia wykrawarką, kompleksową usługę gratowania, wyoblania lub szlifowania, pozostawiając detale wolne od ostrych krawędzi i tlenków gazów tnących.

Parametry techniczne:
  • Powierzchnia robocza – 1000 mm
  • Grubości blach stalowych od 1mm do 25mm
  • Grubości blach ze stali nierdzewnej od 1mm do 25mm
  • Grubości blach aluminiowych od 1mm do 25mm

Szlifierka szerokotaśmowa na wyposażeniu firmy Konstalmet jest innowacyjną maszyną w Polsce. Urządzenia tego typu sprawiają, że gratowanie blach wycinanych przy pomocy lasera lub wykrawarki, jest bardzo wydajne. Podczas procesu cięcia na obrabianych elementach powstają ostre krawędzie, grat, osad po cięciu tlenkami oraz odpryski. Jakość ręcznego usuwania tych mankamentów nie jest powtarzalna. Z tego powodu detale nie są równe. Rozwój rynku zmusza przedsiębiorców do zachowania wysokiej jakości każdego elementu. Dlatego warto sprawdzić, co może zaoferować gratowanie krawędzi przez specjalistów firmy Konstalmet.

Dowiedz się więcej

Na czym polega gratowanie detali?

Gratowanie to nic innego jak wygładzanie i usuwanie wszystkich ostrych zadziorów na obrabianym materiale. Proces ten jest przeprowadzany w celu przygotowania elementu do kolejnych etapów obróbki. W innym wypadku detal byłby narażony na uszkodzenia. Wyoblanie stali nierdzewnej sprawia, że każda część może być bez problemu dopasowana do innej. Zaokrąglenie, stępienie lub sfazowanie krawędzi pozwala więc prawidłowo budować większe konstrukcje z mniejszych elementów. Ma to duży wpływ na funkcjonalność, ale także na estetykę końcowego produktu. Dlatego gratowanie blach jest usługą, z której mogą skorzystać przedsiębiorstwa w wielu dziedzinach. 

Dlaczego gratowanie detali ręcznie jest nieopłacalne?

Gratowanie detali ręcznie przede wszystkim zajmuje o wiele więcej czasu niż to maszynowe. Ciężko mówić więc w tym wypadku o oszczędności. Dodatkowo podczas manualnego procesu wydobywa się dużo pyłu, który może narazić pracowników na niebezpieczeństwo. Wyoblanie blachy nierdzewnej z pomocą sprzętów firmy Konstalmet jest szybkie i stwarza żadnego zagrożenia zdrowia i życia. Zmniejszenie zapylenia i zwiększenie szybkości pracy to jednak nie wszystkie zalety naszych urządzeń.

Dużym atutem zastosowania wielofunkcyjnej szlifierki, znajdującej się w naszym parku maszynowym, jest wysoka powtarzalność produkcji. Automatyczny proces zapewnia wysokiej klasy obróbkę. Ręczne wyoblanie stali nierdzewnej nie może zapewnić takich efektów. Dzięki stosowanej przez nas technologii wytwarzane detale są zawsze najwyższej jakości.

Jak wygląda gratowanie krawędzi?

Przede wszystkim do gratowania zawsze potrzebne są odpowiednie narzędzia. W przypadku ręcznie wykonywanego procesu jest to łatwy w użyciu gratownik o prostej budowie. Przeznaczony jest do usuwania zadziorów z krawędzi metali lub elementów syntetycznych. Jednak, jak zostało wspomniane wcześniej, manualna obróbka jest stosowana głównie w jednostkowej produkcji, gdzie czas nie gra tak istotnej roli. W celu wykonania całej serii przedmiotów o bardziej skomplikowanych kształtach lepiej skorzystać ze ściernic, frez pilnikowych, szczotek trzpieniowych lub szlifierek taśmowych.

Firma Konstalmet może zaoferować wyoblanie blachy nierdzewnej, gratowanie, szlifowanie i polerowanie płaszczyzn wykonane z pomocą profesjonalnej maszyny. Nasze wielofunkcyjne urządzenie nie zostawi na detalach żadnych ostrych krawędzi czy też tlenków gazów tnących. Dlatego, jeśli zależy Ci na najwyższej jakości, warto zdecydować się gratowanie krawędzi naszym sprzętem. Skorzystanie z usług naszych specjalistów pozwoli uzyskać pożądane efekty.

Dlaczego gratowanie blach ma tak duże znaczenie?

W różnych dziedzinach przemysłu konieczne jest stosowanie części wykonanych z ogromną precyzją. Z tego powodu wykończenie detali musi być oszlifowane z dbałością o każdy milimetr. Nawet ledwie dostrzegalne odstępstwo jednego elementu może doprowadzić do awarii, która wygeneruje duże straty finansowe. Gratowanie detali umożliwia wykonanie konkretnych części w zgodności ze wszystkimi założeniami. Będą one idealnie dopasowane do miejsca, w którym mają się znaleźć. Konstrukcja z nich złożona będzie solidna i trwała. 

Elementy niepoddane gratowaniu mogą uniemożliwić złożenie danego układu. W takiej sytuacji produkcja w zakładzie będzie znacznie opóźniona. Wystające elementy na detalach zmniejszają też ich żywotność. Siła tarcia w obrębie dwóch części zostaje zwiększona, co po pewnym czasie może doprowadzić do spieczenia powierzchni stykających się ze sobą.

Profesjonalne gratowanie blach

W parku maszynowym firmy Konstalmet znajdują się tylko specjalistyczne maszyny, które przystosowane są do gratowania krawędzi różnych materiałów. Urządzenia wysokiej klasy pozwalają nam wykonywać zlecenia niezwykle szybko i precyzyjnie. Co więcej, oferujemy możliwość dostawy. Dlatego serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pełnym zakresem usług. Gratowanie detali przez doświadczonych pracowników będzie najwyższej jakości. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu z naszymi przedstawicielami. Odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące naszej oferty.


Usługę gratowania detali wykonujemy dla firm oraz klientów indywidualnych głównie z Opolszczyzny, ale nasz zasięg obejmuje również województwa śląskie, dolnośląskie i nie tylko! Co więcej oferujemy możliwość dostawy - sprawnie i na czas.

Skontaktuj się z nami
Konstalmet - usługi

Co nas wyróżnia

Ikona zegara

szybka realizacja zlecenia

Ikona transportu

możliwość dostawy do klienta

Ikona handlu

konkurencyjne ceny możliwość negocjacji